Forum Sekcji Meteorologicznej

Studenckie Koło Naukowe Geografów UAM Poznań


#1 2008-04-07 01:46:03

k_r

Administrator

Zarejestrowany: 2008-03-11
Posty: 120

Prognoza by członkowe sekcji

Wpadł mi do głowy pewien głupi pomysł, ale może ktoś go podchwyci.
W związku z tym, że jak wszyscy wiemy zjawiska pogodowe to wciąż mimo wysoko postawionej techniki zjawiska nie do końca przewidywalne. W związku z tą nutką niepewności i aby choć trochę rozruszać to forum i rozbudzić jego użytkowników chciałbym zaproponować taki minikonkursik (którego szczegółowy regulamin byłby przedstawiony później jeśli byłoby więcej zainteresowanych).
Po krótce wyglądałoby to tak: każdy uczestnik zabawy, korzystając z sobie tylko znanych źródeł (można się nawet udać do Delf i zapytać Pytii) typuje jakie będą warunki pogodowe następnego dna o określonej godzinie (załóżmy że na potrzeby konkursu byłaby to godzina 12.00). Oczywiście chodziłoby o wytypowanie dokładnych wartości temperatury, ciśnienia i ewentualnie wilgotności (lub jeszcze czegoś co byłoby ustalone szczegółowiej w regulaminie). Propozycje należałoby nadsyłać do godziny 21.00 dnia poprzedzającego. Trzebaby tylko jakiś system punktów wymyśleć, ale to ja już się na tym nie znam.
Największą nagrodą dla osoby najlepiej typującej w danym miesiącu spewnością będzie uznanie koleżanek i kolegów z Sekcji (lub inna forma nagrody wedle uznania)

Jeśli komukolwiek ten pomysł przypadł do gustu i jest w gotowy stanąć do krawej i zaciętej rywalizacji w której zwycięzca nie ma żadnego szacunku dla przegranych niech zapisze swoje nazwisko poniżej.

PS. Osobom które mają coś przeciwko przypominam że jestem administratorem i ich ewentualne sprzeciwy co do czynienia hazardu z ciężkiej pracy naukowej w sekcji i tak nie ujrzą światła dziennego na tym forum

PS2. Proszę tego nie brać do siebie. Tak tylko żartuję.


all rights reserved

Offline

 

#2 2008-04-07 12:11:34

mucha

Zaawansowany użytkownik

Zarejestrowany: 2008-03-12
Posty: 51

Re: Prognoza by członkowe sekcji

Krzysiu, nie poznaję ciebie... jakieś nowe twe oblicze wyłania się z dzisiejszych postów... co to będzie co to będzie

mi się idea podoba!
chętnie wezmę udział, mimo, że z góry już wiem, że nie wygram- co może zachęci innych żądnych zwycięstwa i 'uznania' czemu? bo ja nawet sobie pogody przewidzieć nie potrafię. akurat jak wyjeżdżam gdzieś, to pada... pogoda jest dla mnie zbyt nieokrzesanym żywiołem... ale konkurs to konkurs!

Offline

 

#3 2008-04-07 13:14:47

k_r

Administrator

Zarejestrowany: 2008-03-11
Posty: 120

Re: Prognoza by członkowe sekcji

No to poczekamy jeszcze aż się zbierze więcej chętnych (do czego namawiam) i możemy zacząć typowania. Nie liczy się zwycięstwo, lecz sam fakt walki o nie

PS. Ja też wcale nie liczę na to że mi będzie dobrze szło, ale to w sumie można w ten sopsób nabrać dobrej wprawy do prognozowania ucząc się na własnych błędach.


all rights reserved

Offline

 

#4 2008-04-08 20:22:47

k_r

Administrator

Zarejestrowany: 2008-03-11
Posty: 120

Re: Prognoza by członkowe sekcji

Coś mi się wydaje, że wszyscy wymiękli. Rozumię jakbyśmy pobierali jakąś opłatę za grę, lub publicznie linczowali źle typujących to jeszcze możnaby się zastanawiać ze zgłoszeniem swojej kandydatury


all rights reserved

Offline

 

#5 2008-04-09 20:48:05

pawelb

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-03-13
Posty: 14

Re: Prognoza by członkowe sekcji

Po bardzo krótko trwającym zastanowieniu stwierdziłem, że jest to pomysł dobry.oczywiście wezmę w rzeczonym konkursie udział jeśli się odbędzie. Jak stwierdził Krzysztof jest to dobra metoda na wprawienie się w prognozowaniu, większe obeznanie ze stanami pogodowymi mogącymi implikować charakterystyczne zjawiska atmosferyczne itd. Na pewno będą się pojawiać charakterystyczne sutuacje pogodowe, które potem odruchowo będziemy lepiej interpretowali. Proponuję żeby konkurs odbył się gdy będzie co najmniej 7 uczestników.

Offline

 

#6 2008-04-10 00:17:50

Abdul

Zaawansowany użytkownik

Zarejestrowany: 2008-03-14
Posty: 35

Re: Prognoza by członkowe sekcji

vivre militare est wchodze w gre ;p

Offline

 

#7 2008-04-10 00:56:54

k_r

Administrator

Zarejestrowany: 2008-03-11
Posty: 120

Re: Prognoza by członkowe sekcji

Ja osobiście uważam, że jak narazie, przy takim zainteresowaniu członków Sekcji to my tej liczby siedmiu grających możemy nie osiągnąć. Dlatego postaram się jeszcze dziś napisać jakiś regulamin gry, pozostawię go na 24 godziny, ażeby każdy się wypowiedział. Naniesiemy odpowiednie poprawki i jeszcze w tym tygodniu możemy zaczynać (myślę, że 4 osoby jak narazie spokojnie wystarczą, a jak się innym spodoba to będą mogli się dopisać). Ponieważ z netem różnie bywa to w regulaminie umieszcze pewne zabezpieczenie dla grających, tak aby nie tracili punktów, jesli na przykład danego dnia nic nie wytypują. Więc spokojnie! Nie będzie to wymagało stałego dostępu do internetu o zawrotnej prędkości i siedzenia po nocach.


all rights reserved

Offline

 

#8 2008-04-10 13:25:27

mucha

Zaawansowany użytkownik

Zarejestrowany: 2008-03-12
Posty: 51

Re: Prognoza by członkowe sekcji

faktycznie ostatnio ciebie nie widzę... a trzeba by zrobić wspólny wypad sekcji na Mcflurry...
to co, nikt więcej nie chce brac udziału w konkursie?...

Offline

 

#9 2008-04-10 19:31:10

k_r

Administrator

Zarejestrowany: 2008-03-11
Posty: 120

Re: Prognoza by członkowe sekcji

Regulamin Gry Synoptyczno-Strategicznej:

1. Udział w grze mogą brać jedynie osoby zarejestrowane i aktywnie działające na forum Sekcji Meteorologicznej SKNG

2. Osoba chcąca przystąpić do gry jest zobowiązana do wyrażenia takiej chęci w postaci posta na wyżej wspomnianym forum

3. Typujemy 5 dni w tygodniu (od prognozy na poniedziałek do prognozy na piątek) z wyjątkiem szczególnych wybranych dni (np. dni świąteczne). Informacje o dniu wolnym od typowania będzią się pojawiać odpowiednio wcześniej.

4. Grający jest zobowiązany przez pięć dni w tygodniu* do wysyłania na forum do godziny 23.30 swojej propozycji warunków pogodowych na godzinę 12.00 UTC (czyli godzinę 13.00 czasu zimowego i 14.00 czasu letniego w Polsce) dnia następnego (obowiązuje godzina wysłania posta; po godzinie 23.30 dokonywanie jakichkolwiek zmian jest zabronione i karalne utratą wszystkich zdobytych w konkursie punktów)
* w związku z różnymi sytuacjami losowo-życiowo-niewiedzo-brakowointernetowo-innymi wprowadzona zostaje zasada "urolopu". W każdym tygodniu gry (tydzień gry rozpoczyna się w poniedziałek i kończy w piątek) grający może nie wysłać jednej prognozy. Naliczana będzie mu wtedy średnia liczba punktów zdobytych przez wszystkich pozostałych grających. Gdy grający nie wyśle drugi raz prognozy w danym tygodniu to wtedy dostaje już 0 punktów.

5. Do sporządzenia prognozy użytkownicy mogą wykorzystywać wszelkie możliwe źródła

6. O wynikach rozstrzyga depesza synop z godziny 12.00 UTC dla stacji POZNAN/LAWICA WMO: 12330

7. Konstrukcja prognozy:

- Zachmurzenie (wielkość zachmurzenia ogólnego) - podajemy wartość z zakresu od 0 do 9 tak, że:
0 – 0/8 (niebo bez chmur)
1 - 1/8
2 - 2/8
3 - 3/8
4 - 4/8
5 - 5/8
6 - 6/8
7 - 7/8
8 - 8/8 (pełne pokrycie)
9 – niebo niewidoczne

- Temperatura wyrażona w stopniach Celsjusza - podajemy wartość z dokładnością do części dziesiętnych

- Ciśnienie atmosferyczne - wartość ciśnienia zredukowanego do poziomu morza z dokładnością do części dziesiętnych hPa

- Opad/brak opadu - podajemy jedynie czy opad wystąpi czy nie

8. Post z prognozą powinien mieć następującą postać:
N: 0
TTT: 20,0
PPm: 1013,0
RRR: NIE

gdzie: N to zachmurzenie, TTT temperatura, PPm ciśnienie na poziomie morza, RRR opad

9. Sposób nalicznia punktów:
- dla N - za bezbłędne trafienie 3 punkty, za pomyłkę o jeden przyznajemy 2 punkty, za pomyłkę o dwa przyznajemy 1 punkt
- dla TTT - za bezbłędne trafienie 5 punktów, za pomyłkę o 0,5 st. Celsjusza 4 punkty i analogicznie ....
- dla PPm - za bezbłędne trafienie 5 punktów, za pomyłkę o 0,5 hPa 4 punkty i analogicznie ....
- dla RRR - za bezbłędne trafienie 2 punkty, za błędne 0 punktów

10. Niniejszy regulamin obowiązuje od chwili opublikowania.

Ostatnio edytowany przez k_r (2008-04-20 11:44:33)


all rights reserved

Offline

 

#10 2008-04-11 22:54:15

k_r

Administrator

Zarejestrowany: 2008-03-11
Posty: 120

Re: Prognoza by członkowe sekcji

Proszę o zgłaszanie poprawek do regulaminu, żeby potem nie było


all rights reserved

Offline

 

#11 2008-04-23 14:44:32

k_r

Administrator

Zarejestrowany: 2008-03-11
Posty: 120

Re: Prognoza by członkowe sekcji

Zgodnie z nadanym mi prawem (punkt 3 regulaminu gry) ogłaszam dni wolne od typowania w związku z okresem "długiego weekendu":
- 30. kwietnia (nie typujemy na 1.05.2008)
- 1. maja (nie typujemy na 2.05.2008)
- 2. maja (nie typujemy na 3.05.2008)
- 3. maja (nie typujemy na 4.05.2008)
- 4. maja (nie typujemy na 5.05.2008)


all rights reserved

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.ktnewsfansubs.pun.pl www.pracasocjalna.pun.pl www.socjologiawsei.pun.pl www.komandosi.pun.pl www.disneychannel.pun.pl